Saraykent

Saraykent Yozgat iline bağlı, doğuda Akdağmadeni, batıda Sorgun, kuzeyde Kadışehri, güneyde Sarıkaya ile komşu, 341 km²’lik alana sahip bir ilçe olup, rakımı 1330 m.’dir. Yozgat iline uzaklığı ise 71 km.’dir.

Eski adı Karamağara olan ilçemiz 1972 yılına kadar bucak iken, bu tarihte çıkan bir kanunla Belediye teşkilatı kurularak kasaba olmuştur. Karamağara’nın ismi 17.02.1975 tarih ve 7-9461 sayılı kanunla Saraykent olarak değiştirilmiş 20 Mayıs 1990 tarih ve 3644 Sayılı kanunla ilçe olarak Yozgat iline bağlanmıştır.

İlçemizin Saray mahallesinde bulunan Romalılardan kalma han ve hamam kalıntıları Saraykent’in eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

1941 yılında Karamağara’da büyük bir deprem olmuş ve çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmiş ve yerleşim yerlerinin tamamına yakını yıkılmıştır.1970 yılında da sel felaketi yaşanmış 5 vatandaş hayatını kaybetmiş çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştur.

İlçeye bağlı 3 kasaba ve 13 köy, 13 mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

İlçe nüfusunun çoğunluğu, geçimini tarım, hayvancılık ve besicilikle sağlamakta, ilçede bulunan toplam dört adet farklı alanlardaki fabrikalarda (tekstil, hazır beton, plastik kapı pencere ve un fabrikaları) vatandaşlarımız çalışmaktadır.
Ayrıca 20 dükkan kapasiteli küçük sanayi sitesinde 50 kalifiye eleman istihdam edilmektedir. İlçemiz nüfusu kayıtlı çok sayıda vatandaş yurt dışında işçi olarak çalışmaktadır.İlçemize yurt dışından yaz aylarında gelen gurbetçiler tarafından ekonomisi birazda olsa canlanmaktadır.
İlçemizde Karasal iklim tipi görülmektedir.Bu iklim yazları sıcak ve kurak kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır.Yıllık en fazla yağışlar ilkbahar mevsiminde meydana gelmektedir. Yıllık yağış ortalaması 414 m³, yıllık sıcaklık ortalaması 15°C civarındadır.Karasal iklimin belirgin özellileri yıllık sıcaklık farklarının fazla oluşu, insan hayatını oldukça etkilemekte ve yaşam şeklini belirlemektedir.Buna bağlı olarak, halk hayvancılık ve tarımı bir arada yapmaktadır. İlçemizin bitki örtüsü Bozkır bitki örtüsüdür.
İlçe topraklarının % 17.5’i Meşe ormanları, çok az miktarda da Çiçeklihüyüğü ve Kesikköprü Köylerinde çam ormanları vardır.
 İlçemizde okuma yazma oranı %99 oranlarında olup ilçemizde okuma yazma bilmeyen çok yaşlılar haricinde yok denecek kadar azdır.
  İlçemizde turizm yönünden Romalılardan kalma han ve hamam kalıntıları vardır. Ayrıca Kesikköprü köyünde Sarayönü Han ve Divanlı mahallesinde Divanlı Kayalıkları ve mağaraları turizm açısından ziyaret edilen yerlerdir
lçemize ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. D-200 karayolunun ilçemizden geçmesi nedeniyle ulaşım yönünde problem yaşanmamaktadır. İlçemiz Yozgat il merkezine 71 km uzaklıktadır.

İlçemiz PTT ve elektrik hizmetleri yönünden iyi durumdadır.

Ücretsiz Wordpress Temaları